تاریخچه پیدایش پی وی سی

تاریخچه پیدایش پی وی سی

در این مطلب آموزشی تاریخچه پیدایش پی وی سی را به طور کامل برای شما توضیح خواهیم داد و برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به مقاله تاریخچه پنجره. در قرن 19 میلادی پلی وینیل کلراید یا پی وی سی کشف شد. پی وی سی در سال ۱۸۳۵توسط هنری ویکتور رگنالت و در سال ۱۸۷۲ توسط اوگن بومان شناخته شد. در هر دو زمان پلیمر زمانی شناخته شد که ماده جامدی به رنگ سفید در داخل فلاسک وینیل کلراید در معرض نور آفتاب قرار گرفت.

نحوه پیدایش پی وی سی در محصولات تجاری

پیش از قرن 20 افرادی همچون شیمیدان روسی ایوان استرا میسلنسکی و فریتز کلیت از کمپانی گریشم الکترون شیمی آلمان هر دو تلاش کردند تا پی وی سی را در محصولات تجاری به کار ببرند اما تلاش های آنها به دلیل مشکلات در فرایند، سختی و شکنندگی پلیمر بی نتیجه ماند. در سال ۱۹۲۶ فردی به نام والدو سیمون از بی اف گودریچ روشی برای نرم کردن پی وی سی به‌ وسیله مخلوط کردن آن با افزودنی‌های گوناگون پیدا کرد. در نتیجه پی وی سی را تبدیل کرد به ماده‌ای انعطاف ‌پذیر که به راحتی در فرایندها میشد از آن استفاده کرد و سپس در استفاده‌های تجاری بسیار کاربرد آن زیاد شد.

تاریخچه پیدایش پی وی سی

پی وی سی چیست ؟

پلی وینیل کلراید(Polyvinyl chloride) یا پی وی ‌سی (PVC) نوعی پلاستیک بسیار پرکاربرد است. امروزه یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی می باشد. معمولا بیشتر از ۵۰٪ از پی وی سی ساخته شده توسط انسانها در ساختمان سازی استفاده می‌شود؛ زیرا پی وی سی بسیار ارزان است و به راحتی سرهم‌ بندی می‌شود. در سالهای اخیر pvc جایگزین مواد ساختمان سازی سنتی نظیر چوب، سیمان و سفال شده است. با اینکه پی وی سی ماده بسیار عالی ای در صنعت ساختمان سازی می باشد اما برای محیط زیست طبیعی و سلامتی انسان خطراتی نیز دارد.

موارد استفاده پی وی سی

موارد استفاده پی وی سی عبارتند از:

وینیل سایدینگ

علامت مغناطیسی کارت‌ها

برش عمودی پنجره‌ها

صفحات گرامافون

لوله و لوله کشی آب و فاضلاب

کانال و لوازم نصب کردنی

کیف‌های ارزان قیمت

پنجره‌های تاریک (بدون دید)

در شکل نرم آن برای لباس

اثاثیه یا لوازم داخلی نظیر پرده

کف سازی و ساختن سقف

پوسته کابل‌های الکتریکی

توپ‌های بازی سبک وزن

تکنیک های شکل دادن پی وی سی

مخلوط کردن مواد مختلف توسط مخلوط کن‌های پودری انجام می‌ شود. البته به علت اینکه در مخلوط کردن پایدارکننده‌ها، روان‌کننده‌ها، پیگمنت‌ها و… باید مقدار آنها کم باشد، امکان ایجاد اشکالات عملی وجود دارد.
دستگاه‌های ژلیفیکاسیون: معمولاً از نوع ماشین های تهیه ورقه می‌باشند.
دستگاه‌های فرم دادن: شامل یک یا چند پیچ مته‌ای گردان است.
کلندرها: جهت تهیه ورقه‌های طویل از جنس کائوچو و ترموپلاستیک‌ها، رزین نرم شده را بین دو یا چند سیلندر عبور می‌دهند.
شکل دادن در فشار کم: قالب گیری به‌وسیله فشار و انژکسیون بسیار سریع صورت می گیرد و برای ساخت اشیا قالب گیری شده با ابعاد کم و متوسط از این وسیله استفاده می شود.
قالب گیری به روش های تزریقی، اکستروژن و شکل دادن حرارتی نیز از روش‌های دیگر برای شکل دادن پی وی سی می باشند.

پلی وینیل کلراید سخت (UPVC)

پلی وینیل کلراید سخت (Unplasticized Poly Vinyl Chloride) یا (UPVC) از محصولات فرعی پی وی سی می باشد که پروفیلهای اکسترود شده بر پایه پلی وینیل کلراید سخت (یو پی وی سی) با مقاومت ضربه بالا است که دارای سطح خارجی سفید می‌باشد و در ساخت در و پنجره‌هایی که در دیواره خارجی ساختمان به کار می‌روند، استفاده می‌ شوند.
پروفیل ها می‌توانند کاملاً از مواد خام ساخته شوند و یا دارای یک هسته از ضایعات یا مواد بازیافتی باشند که این هسته می‌تواند توسط پی وی سی سخت و به وسیله کواکستروژن پوشش داده شده باشد.

تاریخچه پیدایش پی وی سی

آزمایش پلی وینیل کلراید

پی وی سی پلاستیکی سخت است که به‌وسیله اضافه کردن روان‌کننده‌ها نرم و انعطاف‌پذیر می‌شود. بیشترین کاربرد آن فتالیت است.

مونومر وینیل کلرید

دانشمندان می گویند اکثر محصولات وینیلی اگر بطور صحیح مصرف شوند عموماً بی ضررند هر چند تعدادی از افزودنی ها و نرم‌کننده‌ها از محصول وینیلی می‌توانند نشت کنند، حتی با وجودی که اسباب بازی‌های نرم برای استفاده نوزادان برای سالها از پی وی سی ساخته شده است، ولی این نگرانی وجود دارد که این افزودنی ها از اسباب بازی‌های نرم به دهان کودکانی که آنرا به دهان می‌برند نشت کند.

مضرات محصولات پی وی سی

محصولات پی وی سی یکی از بیشترین مواد سمی شیمیایی بنام دی-اوکسین را منتشر می‌کنند. محصولات پی وی سی زمانیکه می‌سوزند یا دفن می‌شوند می‌توانند مضرانه نفوذ کنند. سوزاندن، تولید و آزاد سازی مقدار زیادی دی-اوکسین اجزای تشکیل دهنده کلرین محیط زیست را آلوده می کنند.

تحریم اسباب بازی های پی وی سی

تحریم اسباب بازی های پی وی سی به این صورت بود که اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۶ برای ۶ نوع فتالیت نرم‌ کننده یک تحریم در اسباب بازی‌ها قرار داد. کمیسیون امنیتی محصولات مصرفی آمریکا در سال ۲۰۰۳ این تحریم را در ایالات متحده لغو کرد. امروزه در آمریکا بیشتر کمپانی‌ها به طور اختیاری تولید و ساخت اسباب بازی‌هایی از جنس پی وی سی را برای نوزادان متوقف کردند.

History of PVC Genesis

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است