آموزش رگلاژ و تعمیر پنجره دوجداره :خیلی از شما برای ساختمان جدیدی که خریده اید، به سراغ پنجره های با کیفیت می روید، زیرا می دانید که اگر پنجره درستی را انتخاب کنید، قطعاً در صرفه جویی انرژی نقش مهمی را ایفا کرده اید و مهمتر از همه اینکه از زیبایی و کیفیت بالای آن بهره مند خواهید شد. یکی از چیزهای مهمی که در نگهداری پنجره ها اهمیت دارد، نحوه رگلاژ و تعمیر پنجره دوجداره است که چند وقت یکبار به آن نیاز پیدا می کنید تا بتوانید دوباره کیفیت قبل را به پنجره های تان برگردانید. در این مقاله قصد داریم راجع به این موضوع صحبت کرده و اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار دهیم.

آموزش رگلاژ و تعمیر پنجره دوجداره

رگلاژ به چه معناست؟

قبل از اینکه بخواهید نحوه رگلاژ و تعمیر پنجره دوجداره را یاد بگیرید، باید بدانید که منظور از رگلاژ چیست. به طور کلی رگلاژ پنجره دوجداره به معنی این است که شما به سراغ یراق آلات، لولا  و شیشه ها بروید و دوباره آنها را تنظیم کنید. پنجره هایی که این روزها تولید می‌ شوند و جزء پنجره های آلومینیومی یا دوجداره یو پی وی سی هستند، قابلیت رگلاژ را دارند و باعث می‌شوند تا شما با ریگلاژ دوباره آن ها را تنظیم کنید و عملکرد آنها را بهتر از قبل کنید، مثل پنجره هافمن.

به طور کل هدف از تعمیر و رگلاژ چیست؟

قبل از اینکه بخواهید با نحوه رگلاژ و تعمیر پنجره دوجداره آشنا شوید، اول باید ببینید که این کارها را به چه منظور انجام می دهند. هدف رگلاژ شامل موارد زیر است:

آموزش رگلاژ و تعمیر پنجره دوجداره

نحوه رگلاژ و تعمیر پنجره دوجداره چگونه است؟

اکنون به اصلی ترین قسمت ماجرا رسیده ایم و می خواهیم در مورد آموزش رگلاژ پنجره مثل پنجره وین تک صحبت کرده و توضیحاتی را ارائه دهیم. رگلاژ پنجره های دوجداره از قسمت لولای اهرمی، لولای پایین و لولای بالا انجام می‌ شود که در قسمت پایینِ پنجره قرار گرفته است و دو عدد پیچ دارد که حفره شش ضلعی هم در آنجا تعبیه شده است و در این قسمت شما می توانید لولای شیشه را جابجا کنید و در لولای بالا هم هیچ پیچی را نمی بینید. پیچ در قسمت اهرم لولا و بالای لنگه بازشو قرار می گیرد و برای رگلاژ، باید اول اقدام به بیرون کشیدن لولای پایین کنید.

پنجره آلومینیومی را چگونه رگلاژ کنیم؟

در مورد نحوه رگلاژ و تعمیر پنجره دوجداره آلومینیومی باید بگوییم که شما کمتر به انجام این کار نیاز پیدا می کنید و تعادل پنجره مدت زمان طولانی تری حفظ می شود؛ اما شاید آسیب به پنجره به خاطر ضربه یا استفاده نامناسب از آن، مثلاً آویزان شدن از دسته پنجره باعث این شود که نیاز به رگلاژ داشته باشید.

در واقع نحوه رگلاژ این پنجره ها و تعمیرشان نیاز به تخصص بیشتری دارد و شما باید این کار را به افراد حرفه‌ای بسپارید، زیرا ساختار آنها کمی پیچیده است و اگر خودتان این کار را انجام دهید، ممکن است به پنجره آسیب وارد کنید.

آموزش رگلاژ و تعمیر پنجره دوجداره

پنجره های یو پی وی سی را چگونه رگلاژ کنیم؟

در مورد نحوه رگلاژ و تعمیر پنجره دوجداره یو پی وی سی باید بگوییم که این پنجره ها نسبت به پنجره های آلومینیومی بیشتر نیاز به رگلاژ پیدا می کنند و زمانی که آنها را تعمیر و رگلاژ می کنید‌، دوباره کیفیت اولیه خود را به دست می آورند و راحت‌تر تنظیم خواهند شد.

نحوه رگلاژ آنها شبیه به همان توضیحاتی است که برای پنجره دوجداره معمولی دادیم و در واقع می‌ توانید یراق آلات پنجره و شیشه را رگلاژ کنید تا دوباره قابلیت هایی مثل عایق بندی و رفع افتادگی در آن ها فعال شود.

آموزش رگلاژ و تعمیر پنجره دوجداره
آموزش رگلاژ و تعمیر پنجره دوجداره

کلام آخر

اطلاعات مفید این مقاله نشان داد که نحوه رگلاژ و تعمیر پنجره دوجداره چگونه است. اگر شما هم تمام اصول را رعایت کنید، می توانید عمر پنجره خود را خیلی طولانی کنید و تا مدت زمان زیادی از کیفیت بالای آن بهره مند باشید.