یراق آلات درب و پنجره دوجداره (رگلاژ پنجره دوجداره) ،یراق آلات در و پنجره دوجداره باید از چه خصوصیاتی برخوردار باشند؟یراق آلات درب و پنجره دوجداره یکی از مهم‌ترین اجزای در و پنجره دوجداره به شمار می‌روند. یراق آلات با کیفیت در و پنجره دوجداره دارای تنوع مناسبی هستند و شما می‌توانید با توجه به سلیقه و کاربرد مکان استفاده از آن، یراق‌آلات مورد نظر خود را انتخاب کنید.

تنظیم پنجره دو جداره از نقاط مختلف مانند لنگه ، شیشه و یراق جهت سهولت در باز و بسته شدن و کسب بیشترین میزان عایق بودن در برابر صدا ، گرد و غبار و سرما و گرما را رگلاژ پنجره دوجداره میگویند ، رگلاژ پنجره بسته به نوع یراق مصرفی نقاط مختلف رگلاژ نیز در یراق وجود دارد که با تنظیم آن قسمتها پنجره رگلاژ میشود .

یراق‌آلات درب و پنجره دوجداره شامل چه مواردی است؟

یراق‌آلات درب و پنجره شامل لولاها، دستگیره، قفل، زبانه‌ها و … می شوند.

لولاها: لولا مهمترین نقش را در یراق‌آلات ایفا می‌کند. چرا که لولاها تمامی وزن لنگه بازشو که حد متوسط بین ۳۰ تا ۷۰ کیلوگرم است را تحمل می‌کنند و در صورتی که از لولاهای استاندارد استفاده نشود.احتمال شکستن لولا بسیار بالاست و باعث به بار آمدن خسارات مالی و حتی جانی خواهد شد. استفاده از

لولاهای تنظیمی به جای لولاهای ۷۰ با ۱۰۰ میلیمتری در ساخت در و پنجره الزامی بوده چرا که این نوع از لولاها (لولاهای تنظیمی) قادر خواهند بود تا وزن ۱۳۰ کیلوگرم را به راحتی تحمل کنند.

قفل: یکی دیگر از مهمترین قطعات در یراق‌آلات در و پنجره دوجداره ، قفل محسوب می‌شود.عدم استفاده از آلیاژ مناسب و استاندارد در ساخت این قطعه موجب از کار افتادن چرخ دنده‌ها و افزایش فشار بر روی دستگیره‌ها و همینطور باعث عدم حرکت فنر قفل(اسپانیولت) شده ودر نتیجه باعث از کار افتادن درب و پنجره می شود.

یراق آلات پنجره دوجداره

دستگیره: در انتخاب یک دستگیره خوب به عنوان یکی از اصلی‌ترین یراق‌آلات در و پنجره دوجداره باید به نکات زیر توجه کرد.

بلند بودن اهرم دستگیره نکته‌ای است که باید به آن توجه کرد. بلند بودن اهرم دستگیره باعث وارد آمدن فشار کمتر به

دستگیره و اسپانیولت شده و باز و بسته کردن در و پنجره را آسان می‌کند. همچنین استفاده از دستگیره بااهرم توپر موجب کارکرد بهتر آن می‌شود. صفحه اصلی دستگیره اگر دارای ضخامت غیر استاندارد واز جنس نامرغوب باشد باعث شکسته شدن دستگیره می‌شود.
شفت چهار پهلوی دستگیره اگر از آلیاژ مرغوب ساخته نشده باشد در هنگام فشار زیاد، باعث هرز شدن دستگیره خواهد شد.فنر درب و پنجره باید از جنس مرغوب باشد تا در حالت ۹۰ درجه عملکرد اهرم تغییر نکند.زوارهای جای پیچ دستگیره باید از مقاومت کافی برخوردار باشد که دچار شکستگی نشود.
سیلندر : یکی دیگر از یراق‌آلات در و پنجره دوجداره سیلندرها هستند. بهترین نوع سیلندر از جنس برنج همراه باروکش آلومینیوم تهیه می‌شود. نوع سیلندر مصرفی بستگی به سایز و آکس و نوع پروفیل در و پنجره دارد.

باید توجه کرد که برای امنیت بیشتر در هنگام خارج کردن کلید از سیلندر، قسمت اهرم مرکزی سیلندر باید از مرکز خارج شود تادر هنگام سرقت و در موقعی که درب قفل است سیلندر خارج نشود.

زبانه : طراحی زبانه در هر دو مدل کوتاه و بلند باید طوری باشد که در موقع باز و بسته شدن در و پنجره زبانه در جای خود قرار گیرد و از فشار به روی لولاها جلوگیری کند.

در کارگاه های تولیدی درب و پنجره آلومینیومی و یو پی وی سی به علت دانش کمک نیروی انسانی وسهل انگاری در بخش مونتاژ یراق الات پس از مدتی استفاده افت کیفیت در ساختاردرب و پنجره های آلومینیومی وUPVC مشاهده می‌شود و درب و پنجره‌های دوجداره نصب شده از کارایی لازم برخوردار نبوده و در نتیجه اعتراض ونارضایتی مشتریان را به همراه دارد.بدون تردید نقش یراق ‌آلات در ساخت و مونتاژ در و پنجرهآلومینیومی و UPVC با کیفیت و استاندارد رانمی‌توان کمرنگ کرد و باید کیفیت یراق‌آلات را جدی گرفت.

یرلات پنجره دوجدارهاق آ

انواع یراق آلات درون پنجره ی دوجداره:

  •   اسپانیولت: مهم ترین قسمت از یراق است طوری که نبود آن باعث از کار افتادن در می شود.
  •   دستگیره
  •   سیلندر
  •   زبانه
  •   لولای 100 میلی متری

یراق آلات درب و پنجره ی یو پی وی سی چه ویژگی هایی باید داشته باشند:

این یراق آلات باید دارای ویژگی های خاصی باشند که در لیست زیر به مهم ترین گزینه ها اشاره شده است:

o     تحمل وزن لنگه باز شو از مهم ترین ویژگی است.

o     یراق تولید شده باید استاندارد باشد . اگر استاندارد نباشد. عایق خوبی نیست در نتیجه گرد و خاک و… به داخل ساختمان نفوذ می‌کند.

o     در برابر تغییرات جوی  و مواردی مثل پوسیدگی مقاوم باشد.

o     روان باشد تا فشار کمی به دستگیره ها وارد شود.

 

باید توجه داشت که تنها مواد اولیه مانند یراق آلات و نوع پروفیل ها در کیفیت و طول عمر بالای این محصولات نقش ندارند بلکه مراحل تولید و نصب هم بسیار مهم می باشد.

ویژگی های دیگر و کارایی یراق آلات

همان طور که گفته شد تحمل وزن اولین نکته حائز اهمیت در تمامی یراق‌آلات دو حالته می‌باشد. ۱۰۰ کیلوگرم حداقل وزنی است کهاین سیستم از یراق‌آلات در اندازه ‌های مختلف بازشو باید تحمل کند.برای تحقق این امر مقاومت، اندازه و وزن مناسب لولاها باید مورد توجه قرار گیرد.

و همچنین پیچ‌های رگلاژ لولاها نیز باید از جنس مناسب برخوردار بوده تا در هنگام رگلاژ دچار هرز شدن رزوه‌ها نگردد.

یکی دیگر از مهم ترین کارها که باید در انتخاب این دسته از یراق‌آلات مورد توجه قرار گیرد تست آب نمک می باشد.

انجام تست آب نمک جهت جلوگیری از فرسودگی و زنگ زدگی هنگام استفاده از این یراق‌آلات در مناطق مرطوب می‌باشد.

حداقل تست آب نمکی که می‌بایست گواهی آن توسط آزمایشگاه‌های معتبر و مورد قبول RAL آلمان صادره شده باشد،

برابر استاندارد معادل ۵۰۰ ساعت می‌باشد.

مسئله دیگری که در اینجا می‌توان به آن اشاره نمود آن است که به دلیل تعداد زیاد قطعات موجود در هر ست از این نوع یراق‌آلات،

باید طراحی به گونه‌ای صورت پذیرفته باشد تا در هنگام مونتاژ، حداقل زمان را صرف نموده و سایز بندی به نحوی انجام شده باشد که مقرون به صرفه بوده و با تحت پوشش قرار دادن دامنه وسیعتری از اندازه‌ها، ضایعات یراق راحتی المقدور کاهش داده و موجب گران شدن یراق مصرفی در سایزهای مختلف پنجره نگردد.

در استفاده از سیستم بازشوی دو حالته کوچکترین و بزرگترین سایز اسپانیولت‌های عرض و ارتفاع جزء مواردی است که

می‌بایست مورد توجه ویژه قرار گیرد و حتما مطابق جدول نمودار استاندارد ارائه شده توسط هر کمپانی تولید کننده آن مورد استفاده قرار گیرد.

اسپانیولت‌های قفل میانی که در ارتفاع پشت و عرض پائین لنگه قرار می‌گیرددر ارتفاع و عرض بزرگتر از ۸۰۰ میلی متر استفاده می‌شوند تا مانع نفوذ گرد و غبار، باد و آب باران شده و هم زمان ضریب ایمنی پنجره‌ها را نیز افزایش می‌دهد.

گوشه‌های بالا و پائین مورد استفاده در یراق‌آلات دوحالته به جهت اهمیت فراوان این قطعات و نوع کاربرد آن‌ها که

به عنوان مفاصل اصلی باعث گردش یراق و انتقال نیرو به تمامی قطعات می‌شوند، باید از لحاظ سایز،مقاومت و آلیاژ مصرفی مورد توجه قرار گیرند تا در هنگام عملکرد دچار شکستگی و هرز شدن دندانه‌ها نگردد.

اسپانیولت‌های دو حالته باید دارای شیارهایی باشند که بین صفحه اصلی و زیرین فاصله ایجاد نموده تا درهنگام اصطکاک،دستگیره روان تر عمل نموده و روکش یراق از بین نرود و باعث فرسودگی بین دو صفحه اسپانیولت نگردد.

اسپانیولت عرض این سیستم باید دارای ضامن امنیت باشد تا در هنگام باز شدن پنجره دو جداره از بالا به صورت

کلنگی این ضامن عمل نموده و باعث قفل شدن دستگیره گردد.لولای بالای قاب باید دارای ضامن پین باشد تا پین به راحتی از جای خود خارج نشود. رعایت نکردن این امر می‌تواند منجر به جدا شدن لنگه از قاب شده و موجبات خسارات جبران ناپذیری را فراهم آورد.

بازویی دو حالته باید از دو نقطه قابل رگلاژ شدن باشد که یکی از آن‌ها جهت چپ و راست کردن بازشو پنجره و دیگری

برای تنظیم فشار لنگه به فریم می‌باشد. پیچ‌های استفاده شده در این قطعات می‌بایستی از مقاومت کافی برخودار بوده تادر هنگام رگلاژ رزوه پیچ هرز نگردیده و یراق دچار مشکل نشود.

یراق آلات پنجره دوجداره

لولای پائین که روی قاب مونتاژ می‌گردد، به دلیل تمرکز فشار زیاد لنگه بر روی آن می‌بایست دارای پایه‌های بلند و مقاوم بوده و

در داخل گالوانیزه بکار رفته در داخل قاب پنجره قرار گیرد. متاسفانه اخیراً در یراق‌آلات بی کیفیت موجود در بازار ملاحظه گردیده که

این قطعات از لولاها حذف و لولاها بدون پایه می‌باشند که این امر بدون شک منجر به کاهش تحمل وزن لولاها می‌گردد و

دارای یک پیچ رگلاژ جهت تنظیم لنگه به چپ و راست می‌باشد.

لولای پائین لنگه نیز باید دارای دو پیچ رگلاژ باشد که یکی بالای لولا عهده دار بالا و پائین کردن لنگه باشد و

دیگری روی لولا در قسمت پائین مسئولیت تنظیم فشار لنگه به فریم را عهده دار باشد. روکش لولاها باید از

جنس مرغوب و با تکنولوژی دقیق صورت گرفته باشد تا به مرور زمان دچار تغییر رنگ و حالت نشود.

نکته آخر قفل امنیتی است که روی اسپانیولت قرار می‌گیرد و جهت قفل شدن دستگیره مورد استفاده قرار می‌گیرد و

باید این قابلیت را دارا باشد که در هنگام بسته شدن پنجره، لنگه را کاملا در محل استاندارد خود هدایت نموده و مانع نفوذ گرد و غبار، آب و صدا گردد.

عدم رعایت ملاک ‌ها و معیارهای دقیق موثر بر کیفیت و استاندارد یراق‌ آلات می تواند تاثیر مستقیم و منفی بر

کیفیت در و پنجره داشته باشد. به دلیل باز و بسته شدن همیشگی در و پنجره‌های آلومینیومی و UPVC یراق‌آلات نقش مهم و

اساسی در کیفیت درب و پنجره ها دارند و در واقع می توان گفت که انتخاب یک یراق مطابق با استاندارد جهانی و

البته نصب صحیح آن می تواند تضمینی بر ارتقای کیفیت در و پنجره دوجداره آلومینیومی و UPVC باشد.

بررسی یراق آلات یو پی وی سی:

در به کار بردن دستگیره ها در درب و پنجره های دو جداره به این نکات باید توجه کرد زیرا انتخاب دستگیره مناسب برای درب و پنجره، باعث افزایش طول عمر درب و پنجره و حتی اسپانیولت آن می‌شود.

o     دستگیره با اهرم توپر کارایی را بالا میبرد زیرا باز و بسته کردن در را راحت تر می کند.

o     صفحه ی اصلی دستگیره باید ضخامت استاندارد داشته باشد.

o     شفت چهار پهلوی دستگیره هم باید از آلیاژ مرغوب ساخته شده باشد در غیر این صورت به مرور هرز می شود.

o     جنس فنر درب هم باید مرغوب باشد تا عملکرد اهرم در 90 درجه تغییر نکند.

o     زوار های جای پیچ دستگیره باید مقاومت بالایی داشته باشند تا نشکنند.

o     اتصال اهرم دستگیره به صفحه ی اصلی توسط ماشین آلات باعث حرکت بهتر و راحت دستگیره می شود.

 

در مورد سیلندر در پنجره های یو پی وی سی بهتر است بدانید سیلندر از جنس برنج همراه با روکش آلومینیوم بهترین نوع سیلندر است.

نوع سیلندر به سایز، آکس و نوع پروفیل بستگی دارد. برای بالا بردن امنیت قسمت اهرم مرکزی سیلندر باید از مرکز بیرون رود تا در مواقع دزدی یا زمانیکه درب قفل است سیلندر بیرون نرود.

 

زبانه ی درب چه به صورت بلند یا کوتاه باید طوری در جای خود قرار بگیرد تا باعث خفگی لوله ها نشود.

 

بازشو از دیگر یراق آلات درب و پنجره دوجداره می باشد. بازشوها انواع مختلفی دارند و با توجه به کاربردهای مختلف آن طراحی و تولید شده‌اند.

انواع بازشوهای درب و پنجره دوجداره مانند: بازشوهای یک حالته،‌ دو حالته، کلنگی، کشویی، فولکس واگنی، تاشو و فرانسوی می‌باشد.

یراق بازشو کلنگی به گونه ای نصب می شود که نقطه دید را از روبه‌رو مسدود می‌کند. اگر باز شدن پنجره بر روی دو محور عمودی و افقی در نظر گرفته شده باشد از  بازشوهای دو حالته استفاده می شود.

وجود بازشو های دوحالته سبب شده است تا امکان هد رفت انرژی به حداقل برسد همچنین این بازشو ها در مقابل گرد و غبار و رطوبت مقاومت بالایی دارند.

زمانی که با محدودیت فضا مواجه هستیم از یراق‌های مربوط به بازشوهای کشویی استفاده می شود.

یراق آلات پنجره های دوجداره فولکس واگنی عایق‌بندی بسیار بالایی دارند و کاربرد آن ها از پنجره‌های کشویی هم زیادتر است. این نوع یراق قیمت بالایی دارد، اما قابل نصب بر روی پروفیل‌های ارزان‌تر هم می‌باشد.

 

لولا از مهم ترین بخش است که وزن آن باید به صورتی باشد که تحمل وزن درب را داشته باشد که حداقل باید 110 گرم وزن داشته باشد که نشکند و باید در هنگام تهیه لولا از هر نوع و برای هر پنجره ای، از بهترین جنس و بهترین کیفیت ها استفاده شود.

 

از دیگر بخش های یراق آلات، لولا و جلو قفلی است.

لولا از قسمت های پرکاربرد در ساخت محصولات یو پی وی سی است. در پنجره های تک حالته لولا 75 میلی لیتری و وزن حداقل 80 گرم است و اگر از وزن سبک تر استفاده شود لولا شکسته و در نهایت باعث آسیب به پنجره می شود.

 

جلوقفلی بخش مهمی در یراق آلات پنجره های دوجداره دارد. وزن آن تقریبا 13 گرم است و نوع نامطلوب آن 7 گرم وزن دارد که سریع می شکند و طول عمر پنجره را کم می کند.