حقوق و اخلاق حرفه ای، اعتبار کار ماست.

info@promanovin.com

۰۲۱-۴۴۰۱۹۷۸۷ ۰۲۱-۴۴۸۵۶۸۱۲

تاثیر ابعاد پنجره و بهره گیری از انرژی خورشیدی چیست؟ تاثیر ابعاد پنجره با توجه به بهره گیری از انرژی خورشیدی به جهت سرمایش و گرمایش ساختمان امری بسیار مهم و دقیق می باشد. با توجه به اهمیت این موضوع در دنیای تکنولوژی و اهمیت پنجره دوجداره، سایت پروما نوین بر آن شده است که در این مورد تحقیقاتی را انجام داده و به شما تقدیم نماید.

تاثیر ابعاد پنجره و بهره گیری از انرژی خورشیدی چیست؟

تاثیر ابعاد پنجره با توجه به بهره گیری از انرژی خورشیدی چگونه است؟

مطالعات و تحقیقات انجام شده نشان می دهند که اندازه پنجره ها در همه ساختمان ها عامل اصلی و پارامتر مهم در امر سرمایش و گرمایش آن مکان می باشد. در صورتی که اندازه پنجره به درستی در نظر گرفته شود، مصرف انرژی حدودا چهل درصد کاهش می یابد و همچنین سی درصد از انتشار دی‌ اکسید کربن کاهش پیدا می‌کند. نکته مهم دیگر، جهت گیری است که بر میزان سرمایش و گرمایش ساختمان تاثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید: تعویض پنجره دو جداره

تاثیر ابعاد پنجره و بهره گیری از انرژی خورشیدی چیست؟

با بررسی های انجام شده مشخص شده است که در زمستان بهترین جهت برای گرمایش ساختمان، جهت جنوب بوده و در تابستان جهت شمالی بهترین گزینه به حساب می آید. از این رو تاثیر ابعاد پنجره با توجه به یهره گیری از انرژی خورشیدی کاملا ثابت شده است. بنابراین در زمان طراحی باید استراتژی های لازم در مورد جهت پنجره ها به کار گرفته شود‌. پنجره ها بر عملکرد انرژی ساختمان تاثیر قابل توجهی دارند. قابل ذکر است که مساحت و اندازه پنجره‌ ها یک متغیر بسیار مهم است که تاثیر مستقیم بر این عملکرد خواهد داشت. زمانی که اندازه پنجره افزایش پیدا کند، عملکرد نور طبیعی بهتر می شود. باید حتما به جهت گیری ساختمان از نظر سیستم گرمایش و سرمایش در زمستان و تابستان توجه ویژه نمود.

بیشتر بخوانید: قیمت پنجره دو جداره

تاثیر ابعاد پنجره و بهره گیری از انرژی خورشیدی چیست؟

کاهش مصرف انرژی

امروزه کاهش مصرف سوخت به یک چالش و هدف اصلی در سراسر جهان در آمده است و باید حتما مورد توجه قرار بگیرد. پس می توان با استفاده از نور خورشید مسئله مصرف انرژی را کنترل نمود. اگر جهت سازی ساختمان درست نباشد در تابستان گرمای بیش از حد خورشید، باعث می شود که برای خنک کردن ساختمان میزان انرژی بیشتری را مصرف نمود. همچنین در زمستان می توان با استفاده از نور خورشید از جهت جنوبی گرمای ساختمان را فراهم نمود و به کاهش مصرف انرژی کمک زیادی کرد. تمام این ها دلیل محکمی برای تاثیر ابعاد پنجره با توجه به بهره گیری از انرژی خورشیدی می باشد.

تاثیر ابعاد پنجره و بهره گیری از انرژی خورشیدی چیست؟

مزایای پنجره بزرگ و تاثیر ابعاد پنجره با توجه به بهره گیری از انرژی خورشیدی

امروزه صرفه جویی در مصرف انرژی و استفاده هوشمندانه از پنجره ها و نور خورشید بسیار مهم و ارزشمند می باشد. بسیاری از افراد علاقمند به استفاده از پنجره های بزرگ در منزل خود هستند و به این طریق می توانند مصرف انرژی را کنترل نمایند. یکی از دلایل علاقه اشخاص به کنترل مصرف انرژی، کاهش هزینه های گرمایشی و سرمایشی می باشد. دلیل دوم که در واقع بسیار مهم است وجود کربن در منزل به دلیل استفاده زیاد از انرژی می باشد. از این رو همه به دنبال راهی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی می باشند‌.

بیشتر بخوانید: پنجره دو جداره

مزایای پنجره بزرگ و تاثیر ابعاد پنجره با توجه به بهره گیری از انرژی خورشیدی

یکی از راهکارهای مهم برای کاهش مصرف انرژی بهره گیری از پنجره های بزرگ در ساختمان و در جهت درست می باشد. این پنجره ها قادر هستند گرمای منزل را در ساختمان بیشتر سازند و از این رو در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد. به این صورت در ماه های سرد سال می توان از انرژی خورشید بهترین بهره را برد. این جاست که حتما متوجه تاثیر ابعاد پنجره با توجه به بهره گیری از انرژی خورشیدی خواهید شد. همین پنجره های بزرگ را می توان در تابستان با پرده های مناسب پوشاند تا انرژی خورشید ساختمان را گرم نکند.

در نتیجه باز از مصرف زیاد انرژی جلوگیری خواهد شد. این نکته را در نظر بگیرید که پنجره های یک ساختمان بسیار کوچک باشند، در این صورت نور ساختمان کم شده و در ساعات روز نیز امکان دارد نیاز به استفاده از نور اضافی باشد‌. به این صورت مصرف انرژی بالا می رود‌. اما پنجره های بزرگ نور ساختمان را در روز تامین می سازند. همچنین در مورد تهویه ساختمان نیز می توان از پنجره های بزرگ بهره زیادی برد. در ساعت های خنک‌ می توان با باز نمودن پنجره ها نیاز به خنک کننده نا را به حداقل رساند.

بیشتر بخوانید: پنجره هافمن

تاثیر ابعاد پنجره و بهره گیری از انرژی خورشیدی چیست؟

سخن پایانی

زمان ساخت هر ساختمان باید مسئله تاثیر ابعاد پنجره با توجه به بهره گیری از انرژی خورشیدی را حتما مد نظر قرار داد. در طراحی ساختمان باید جای پنجره ها مناسب باشد و از این طریق در مصرف انرژی صرفه جویی نمود‌. این توضیحات ارائه شده توسط سایت پروما نوین راهکارهای خوبی را در اختیار شما قرار می دهد. مشاوره با کارشناسان ما را نیز فراموش نکنید.