حقوق و اخلاق حرفه ای، اعتبار کار ماست.

info@promanovin.com

۰۲۱-۴۴۰۱۹۷۸۷ ۰۲۱-۴۴۸۵۶۸۱۲

شیشه هوشمند که به آن شیشه حریم خصوصی نیز می گویند، انقلابی در صنعت و تکنولوژی می باشد. این شیشه ها کمک شایانی به معماری، خودرو سازی، طراحی داخلی و سایر صنایع کرده است. با مطالعه این مقاله اطلاعات بیشتری درباره این شیشه ها به دست می آورید. در سایت پروما نوین کارشناسان همیشه آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه های مختلف مانند قیمت پنجره دوجداره خواهند بود.

عملکرد شیشه هوشمند چگونه است؟

ساده ترین تعریفی که می توان درباره شیشه هوشمند کرد این است که میزان نور منتقل شده از طریق مولد معمولی را تغییر داده و شیشه ها به صورت شفاف، نیمه شفاف و کاملا مات در می آیند. در پشت این شیشه ها فناوری های پیشرفته ای وجود دارد که به حفظ انرژی و حریم خصوصی اشخاص کمک خواهد کرد.

درباره شیشه هوشمند بیشتر بدانید

فناوری شیشه هوشمند به چه صورت است؟

گفتنی است که شیشه هوشمند پویا بوده و می توانند زنده و چند منظوره شوند‌. فناوری موجود در شیشه های هوشمند باعث می شود که نور به صورت مرئی، UV و IR انجام شود. یکی از ویژگی های مهم این شیشه ها حفظ حریم خصوصی می باشد. در واقع در این فناوری، مواد شفافی مثل شیشه یا پلی کربنات قادر خواهند بود تغییر شکل دهند و به صورت سایه دار یا کاملا مات در بیایند. این شیشه ها را می توان در پنجره ها، پارتیشن ها و سایر سطوح شفاف به کار برد. همچنین طراحان و معماران از این شیشه ها در صنعت معماری و خودروسازی و حتی لوازم الکترونیکی مورد استفاده قرار می دهند.

شیشه هوشمند چند نوع دارد؟

شیشه هوشمند به دو صورت فعال و غیر فعال وجود دارد. در تعریفی ساده باید گفت که اگر تغییر پذیری شیشه هوشمند نیاز به بار الکتریکی داشته باشد، فعال و در غیر این صورت غیر فعال می باشد. فناوری این شیشه ها به این گونه است که فیلم ها و پوشش های محرمانه موجود در آن ها با یک‌ بار الکتریکی فعال شده و در نتیجه ظاهر و عملکرد شیشه را تغییر می دهد. یکی از این شیشه ها کریستال مایع پراکنده پلیمری است که در پارتیشن های خصوصی دیده می شود‌. شیشه های ذرات معلق در خودروها و ساختمان ها وجود دارد و سایه می اندازد. مدل شیشه های الکتروکرومیک همانند شیشه های روکش دار عمل می کنند.

شیشه هوشمند چند نوع دارد؟

فناوری شیشه هوشمند فعال به چه صورت است؟

شیشه هوشمند فعال با نیروی برق کار می کند و نور را به صورت مرئی، یو وی و آی آر در می آورد. در واقع با استفاده از برق می توان شیشه را از حالت مات به شفاف یا برعکس تبدیل کرد و به این طریق کنترل دینامیک نور فراهم می شود. ذرات و مولکول های موجود در فیلم ها پس از روشن و خاموش شدن فیلم ها، یا پراکنده می شوند و یا در یک راستا قرار می گیرند و اجازه عبور نور را می دهند.

لایه میانی با فرمول PDLC دارای پوشش رسانا هستند. هنگامی که الکتریسیته اعمال می شود، مولکول ها یا ذرات موجود در لایه ها با هم تراز شده و شفافیت را به وجود می آورند. وقتی مولکول ها در یک راستا قرار بگیرند امکان عبور نور وجود دارد و شیشه هوشمند شفاف به نظر می رسد. اما هنگامی که فیلم شروع به خاموش شدن کند، شیشه شروع به کدر شدن می کند.

درباره شیشه هوشمند بیشتر بدانید

استعلام قیمت پنجره دوجداره

ضخامت شیشه‌های هوشمند

به صورت رایج می توان دو سایز ضخامت را از شیشه هوشمند در بازار پیدا کرد. یک نمونه دارای ضخامت ۱۰ میل است که در واقع از دو لایه ۵ میل تشکیل شده است. نمونه دیگر از شیشه‌های هوشمند ۱۲ میل هستند که ضخامت هر کدام از لایه ها ۶ میل می باشد. البته می توان ضخامت های دیگری را هم در بازار پیدا کرد اما این دو سایز رایج تر هستند‌.

نکته بعد این که انتخاب ضخامت شیشه هوشمند بستگی به نوع و سایز پروفیل مورد استفاده دارد. در واقع نسبت به پروفیل دور تا دور، باید سایز شیشه را انتخاب نمود. پروفیل ها نیز در انواع مختلف چوبی، فلزی، یو پی وی سی، آلومینیوم و مدل دیگر وجود دارند‌. انتخاب شیشه ها و پروفیل باید کاملا هماهنگ صورت بگیرد.

سخن پایانی

شیشه هوشمند برای مکان های مختلف مناسب می باشد. حفظ حریم خصوصی از جمله مزیت های این شیشه ها است. در منازل، ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی و حتی بیمارستان ها می توان از این سیستم استفاده نمود. در سایت پرومانوین می توانید جدید ترین تکنولوژی را تحت نظارت کارشناسان و متخصصان مجرب مشاهده نمایید.