نحوه ساخت شیشه دوجداره

نحوه ساخت شيشه دو جداره

در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که نحوه ساخت شیشه دوجداره چگونه ساخته می شود. پنجره دوجداره به پنجره اي گفته مي شود كه داراي دو شيشه باشد، بين اين دو شيشه با گازي مانند آرگون يا هوا پر شده است. هدف از دو جداره كردن پنجره، كاهش رسانايي حرارتي و صوتی آن است. پنجره هاي دوجداره از ضخامت 3 ميليمتر تا 12 ميليمتر تهيه مي شوند. در پنجره هاي دوجداره از شيشه هاي داراي پوشش و شيشه هاي سكوريت مي توان استفاده كرد. معمولاً ضخامت هر دو شيشه برابر است. گاهي به دلايل مختلف از جمله ایمنی يا آكوستيك، ضخامت شيشه هاي پنجره دوجداره با هم متفاوت هستند. شيشه ها با قاب فلزي ای كه اسپيسر ناميده مي شود از يكديگر مجزا مي شوند. در بعضی از انواع پنجره دوجداره جديد، براي كاهش رسانايي حرارتي به عنوان اسپیسر از مواد كامپوزيت و فوم استفاده مي شود.

 

double glazed window

 

نحوه ساخت شیشه دوجداره به این صورت است که:

شيشه هاي دوجداره كارخانه ها با خط توليد مخصوص مي سازند. در ابتدا اندازه شيشه دوجداره مشخص مي شود. اسپيسر ها توسط دستگاه بريده شده و قاب شيشه آماده مي شود. شيشه ها به اندازه معين شده بريده مي شوند. سپس با  دستگاه مخصوص شسته مي شوند تا كوچكترين لكه اي بر آن ها باقي نماند. چسب درزگير (معمولاً پلي ايزو بوتلين) روي هر طرف اسپيسر ريخته شده و شيشه ها روي آن چسبانده مي شوند. براي تزريق گاز، دو سوراخ روي اسپيسر شيشه دو جداره ايجاد مي شود. شلنگ هاي تزريق و خروج گاز به شيشه دو جداره وصل شده و آن را از گاز پر مي كنند.

گاز شیشه های دوجداره از چه نوع است؟

معمولاً گاز تزريقي به شيشه هاي دو جداره از نوع گاز آرگون است. براي از بین بردن رطوبت هواي بين شيشه هاي دو جداره در حال ساخت از ماده جاذب رطوبت استفاده مي شود. پنجره هاي دو جداره در دهه 1930 اختراع شدند و در دهه 1950 به بازار وارد شدند. در بيش از 50سال گذشته روش ساخت شيشه هاي دو جداره بسيار بهتر شده است. همچنین درجه عايق بندي پنجره دو جداره به شدت افزايش يافته است.

اطلاعات بیشتر در double glazed window


پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است